През зимата сметките ще бъдат високи, но Европа някак ще премине през отоплителния сезон, защото се запаси с достатъчни количества нефт и газ. Много по-сериозни разходи обаче ще бъдат поети от най-бедните страни в света, които бяха изключени от пазара на природен газ поради внезапно нарасналото търсене в Европа.
Това поставя страните с нововъзникващи пазари в ситуация, в която те са неспособни да посрещнат днешните или утрешните си нужди. Най-вероятните последици от това ще са затваряне на фабрики, по-чести и по-дълготрайни прекъсвания на тока, както и разпалване на социални вълнения през следващото десетилетие, пише Bloomberg в свой анализ.
Опасенията за енергийната сигурност в Европа водят до енергийна бедност в нововъзникващия свят. Европа изсмуква газ от други страни на каквато и да е цена“, заяви Саул Кавоник, енергиен анализатор в Credit Suisse Group AG.
След лято на прекъсвания на тока и политически сътресения, по-хладното време и проливните дъждове облекчиха непосредствената енергийна криза в Пакистан, Индия, Бангладеш и Филипините. Но всяко облекчение обещава да бъде временно. Предстоят по-ниски температури – части от Южна Азия може би ще усетят горчивия вкус на енергийната криза, докато шансовете за осигуряване на дългосрочни газови доставки се минимализират. Силният щатски долар само усложни ситуацията, принуждавайки нациите да избират между закупуване на гориво или извършване на плащания по дълга. При тези обстоятелства глобалните доставчици на гориво са все по-предпазливи да продават на страни, които може да се насочат към фалит.